
Operaen “Grænsemageren” 2. opførelse
22. september kl. 19:30 - 22:00
60dkr – 260dkrDer åbnes nu for billetsalget til Grænsemagerens to forestillinger i Alsion, Sønderborg. Der er urpremiere den 21.september og opførelse igen den 22.september 2002. Billetsalg er åbent til begge forestillinger.
Der er nu fuld gang i at forberede premiere på det komplette værk “Grænsemageren” i 2022 sammen med Sønderjyllands symfoniorkester.
Komponist og librettist er Bo Gunge.
Rollebesætningen er et hold af særdeles kompetente og internationalt kendte sangere: Morten Frank Larsen, der er hentet hjem fra Wien, har titelrollen som H.P.Hansen alias Grænsemageren. Derudover: Berit Barfoed-Christensen, Lars Møller, Signe Asmussen, Christian Damsgaard, Iben Silberg, Jens Bruno Hansen og Anders Kampmann. Se portrætter af disse på vores hjemmeside.
Dirigent er Henrik Vang Christensen.
Handlingen tager sit afsæt i et fascinerende stykke historie, og midt i hele dramaet står én person, som modtager mange verbale tæv. Det er H.P. Hanssen, der var en af de ledende skikkelser i grænsekampen 1920. “Hold dig kun stiv, Hans Peter”, siger hans kone Helene. Og det gør H.P. Hanssen, mens han finder sig i mange uforskammetheder og er genstand for endeløse rænker.
Teamet bag den nye opera
Tekst og musik: Bo Gunge og Sønderjyllands Symfoniorkester dirigeret af Henrik Vang Christensen
Instruktør: Jens Krogsgaard
Scenograf og lysdesigner: Jens Klastrup
Kunstnerisk leder: Erik Kaltoft
Producent: Opera på Grænsen. www.operapaagraensen.dk
https://v2.billetten.dk/index/eventdetails/eventno/98806?